ارتش سفالین (Terracotta Warriors) شهر شیان چین

ارتش سفالین اشاره دارد به لشکری از سربازان و اسب‌های سفالین که در قسمت شرقی منطقه Lintong از شهرستان شیان کشور چین و در قسمت کوهپایه کوهستان Lishan در جنوب این شهر قرار گرفته‌اند. این محل منحصر به فرد و خیره کننده به دلیل عجایب خاص آن از جمله؛ اندازه واقعی سربازان، اسب‌ها و اسلحه‌ها، به عنوان هشتمین مورد از عجایب هفت گانه جهان شناخته شده و در فهرست میراث فرهنگی 5 ستاره جهان به ثبت رسیده است.

ارتش سفالین چیست؟

ارتش سفالین، مجموعه‌ای از تندیس‌های سفالین قرمز مایل به قهوه ای هستند که قدرت نظامی ارتش سلطنتی امپراطور Qin Shi Huang را به رخ می‌کشند. این ارتش بزرگ بعد از درگذشت امپراطور در کنار مقبره او دفن شد تا پس از مرگ نیز از او، در برابر دشمنان محافظت کند.

ارتش سفالین در سال 1974 توسط عده‌ای از کشاورزان محلی منطقه Lintong که مشغول حفر چاه بودند، کشف شد. 3 گودال مربع شکل اصلی در این محل وجود دارد که سربازان به همراه اسب‌ها و سلاح‌های خود، داخل آن‌ها قرار گرفته‌اند. طبق تحقیات به عمل آمده، 8 هزار نفر سرباز، 130 ارابه، 520 اسب و 150 اسب سواره نظام در این گودال‌ها مدفون شده‌اند.

یکی ازاین گودال‌ها که از بقیه بزرگ‌تر است، 5 متر عمق و 14260 متر مربع مساحت دارد که بیش از 6000 تندیس سفالی را در خود جای داده است. در شرق این گودال، سه ردیف از سربازان سفالی در حالی که اسلحه‌های دوربرد در دست دارند ایستاده‌اند که به نظر می‌رسد پیشگامان این ارتش باشند. در پشت این پیشگامان، 6000 سرباز زره پوش مسلح به کمان و 35 ارابه 4 اسبه قرار گرفته‌اند. میانگین قد این سربازان حدود 1.8 متر بوده و صورت‌های آنان با جزئیات بسیار دقیق و بسیار متفاوت و متنوع ساخته شده، به حدی که اجزای صورت، موها، حالت ایستادن و ... هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است و بیانگر شخصیت و اقوام گوناگون در آن بازه زمانی در کشور چین می‌باشند. اسب‌ها همگی کاملا صاف ایستاده و بعضی از آن‌ها در حال شیهه کشیدن و برخی آرام هستند. ارتفاع این مجسمه‌ها بسته به نقشی که ایفا می‌کردند، متفاوت بوده و برای مثال بلندترین آن‌ها ژنرال ارتش می‌باشد. این ارتش با جزئیات فوق‌العاده عالی خود، نمادی از اوج مهارت مجسمه سازی مردم چین در دوران سلسله Tang می‌باشد.

ارتش سفالین امروزه میزبان میلیون‌ها بازدید کننده داخلی و خارجی هستند که با تعجب بسیار زیاد به این تندیس‌ها نگاه می‌کنند و ساعت‌ها در فکر فرو می‌روند.

نیل گشت