چگونه می‌توانید پول خود را از چین خارج کنید؟

چگونگی خارج کردن پول از چین مساله‌ای است که اغلب برای کسانی که به این کشور در رفت و آمد هستند، پیش می‌آید. برخی از افراد که خارج از کشور زندگی می‌کنند در چین نیز زندگی و شغلی برای خود دارند و پولی که درمی‌آورند را به میزان زیاد پس‌انداز می‌کنند. امکان دارد زمانی پیش آید که این افراد تصمیم بگیرند که به کشور خود برگردند که این برگشت می‌تواند به دلیل یک مسافرت کوتاه و یا به دلیل قراردادهای کاری باشد که به اتمام رسیده بودند. در این صورت این افراد نیاز دارند تا پول موجود در حساب‌های خود در چین را خارج کنند و به حساب های خود در کشور خود منتقل کنند.

نهاد قانونی نظارت بر تبادلات ارزی SAFE

برای آن‌هایی که به‌طور قانونی در چین دارای شغل هستند و مالیات خود را پرداخت می‌کنند، مشکلی پیش نمی‌آید. روابط نقدینگی به‌طور نسبی در چین شدید هستند و به‌نوعی طراحی‌شده‌اند تا از خروج نقدینگی از کشور پیشگیری کنند. نهاد دولتی تبادلات ارزی (SAFE) یک نهادی است که تبادل‌های خارجی را کنترل می‌کند که وظیفه‌ی آن تمرکز و بررسی بر روی میزان پولی است که به کشور وارد و از آن خارج می‌شود.

برای اینکه بتوان پول را به‌صورت قانونی از چین خارج کرد باید درخواستی به SAFE ارسال کنید که این کار از طریق بانک صورت می‌گیرد تا بتوان نشان داد مالیات‌ها در چین پرداخت‌شده است. دلیل این خط‌مشی جلوگیری از خروج ناگهانی نقدینگی از کشور است زیرا چنین خروج نقدینگی می‌تواند برای اقتصاد چین مضر باشد. به‌علاوه دولت چین می‌خواهد تضمین کند که میزان درستی از مالیات پرداخت‌شده است.

گام نخست در روند خروج پول از طریق بانکراه‌های زیادی وجود دارند که می‌توان از طریق آنها پول را از چین خارج کرد، هرچند که راه‌های غیرقانونی در این بین نیز کم نیست ولی درنهایت ما ملزم به معرفی راه‌های قانونی در زمینه خروج پول از کشور چین هستیم.

افرادی که قصد دارند از چین خارج شوند باید میزان 20000 ین یا 5000 دلار آمریکا ودیعه پرداخت کنند. این میزان، نقدینگی بیشینه‌ای است که هر فرد باید پرداخت کند تا از چین خارج شود. تمام ملیت‌های خارجی که در چین زندگی می‌کنند مجاز هستند روزانه 500 دلار کنار بگذارند بدون اینکه نیاز داشته باشند تا سندی ارائه دهند و نیازی به ارائه سوابق مالیاتی پرداخت‌شده نیست. برای افرادی که به‌صورت قانونی در دفاتر مالیاتی در چین ثبت‌نام کرده‌اند و مالیات خود را پرداخت کرده‌اند، خروج پول نمی‌تواند مشکلی باشد. بهترین راه برای انجام این کار ایجاد فرم درخواستی از طریق بانک به SAFE است و سپس می‌توانید پول خود را به‌صورت بین‌المللی انتقال دهند.

گام نخست در این روند ارائه‌ی فرم SAFE است و برای دریافت آن می‌بایست با ارائه مدارک زیر به بانک مراجعه نمود:

1. اسناد تشخیص هویتی معتبر (به‌طور مرسوم پاسپورت)

2. جواز کسب

3. قرارداد کاری معتبر

4. لیست حقوق

5. صورتحساب‌های مالیات

سپس اگر همه‌ی امور مرتب باشند، بانک می‌تواند از جانب شما فرم مشخص‌شده را به SAFE بفرستد، دارایی‌های شما برای انتقال بین‌المللی آزاد خواهند شد. شما باید تمام مشخصات حساب خود را بیان کنید: شماره‌ی شعبه، شماره‌حساب، شماره‌ی بانک و آدرس شعبه در کشور خارجی. مهم است که کد SWIFT و کد مسیرگزینی را وارد کنید. این اعداد و ارقام باید توسط بانک شما ارائه شوند.

دقت داشته باشید که بانک ارسال‌کننده معمولاً هزینه‌ی حق گروه و هزینه‌ی تلگراف دریافت خواهد کرد و بانک دریافت‌کننده نیز حق گروه دریافت خواهد کرد. اگر RMB به یک حساب بانک خارجی با ارز دیگری انتقال یابد، هزینه‌ای از سوی شما باید پرداخت شود تا RMB به ارز خارجی منتقل شود. در برخی موارد، همانند بانک چینی، امکان دارد شما فرمی مجزا پرکنید تا RMB را به ارزی خارجی تبدیل کنید. در انتقال پول از روش قانونی هیچ محدودیت ماهانه و سالیانه برای حجم پول انتقالی وجود ندارد.

انتقال‌های بین‌المللی پول

شرکت‌های وجود دارند که می‌توانند انتقال‌های بین‌المللی پول را انجام دهند. یکی از این شرکت‌ها وسترن یونیون است، توجه داشته باشید که این شرکت فقط انتقال‌های مربوط به دلار آمریکا را انجام می‌دهد. شرکت‌های وسترن یونیون با چندین بانک در چین کار می‌کنند و می‌توانند پول شما را به خارج از چین ارسال کنند. این بانک‌ها عبارت‌اند از:

- بانک پوستال سیوینگ چین

- بانک کشاورزی چین

- بانک جیلین

- بانک تجاری چوژو زیژانگ

- بانک هاکسیا فوجیان

- بانک یانتای

- بانک لونگجیانگ

- بانک ونژو

- بانک هوشانگ

- بانک SPD

- بانک ساخت‌وساز چین

- ICBC

- بانک پرداخت چین

- بانک چین

- بانک اوربرایت

- بانک هاربین

برای ارسال پول از طریق وسترن یونیون، ارسال‌کننده باید نام گیرنده، آدرس آن‌ها، شماره‌ی کارت هویت و شماره‌ی تلفن را ایجاد کند. ارسال‌کننده شماره‌ی انتقال پول را دریافت کند. این شماره باید به گیرنده ارسال شود تا بتوانند پول موردنظر را دریافت کنند. همان‌طور که بانک به انتقال پول مبادرت می‌ورزد، وسترن یونیون هزینه‌ی گروهی در حدود 15 تا 30 دلار دریافت خواهد کرد که به میزان پول ارسالی بستگی دارد.

روش‌های بالا برای افرادی که به‌صورت قانونی در چین دارای مشخصات ثبت‌شده هستند کاربرد دارند. هرچند برخی از افراد خارجی به‌درستی اطلاعات خود را ثبت نکرده‌اند نمی‌توانند ملزومات مربوط به SAFE را برآورد کنند و بتوانند روندهای بالا را انجام دهند. برای مثال این دسته از افراد که به‌عنوان توریست هستند و یا ویزای کاری دارند، مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند. افرادی که در این طبقه‌بندی قرار دارند نیز می‌توانند هرروز 500 دلار بدون سند خارج کنند.

یک‌راه حل برای بررسی این مشکل درخواست از کشور چین به‌منظور کمک به انتقال سرمایه از چین است. شرکت‌های چینی قادر هستند تا 2000 دلار را در هرروز به بانک‌های خارج از کشور انتقال دهند که حداکثر این انتقال 50000 دلار برای هر فرد در یک سال است.

گزینه‌ی دیگر استفاده از PayPal است تا بتوان پول را از چین خارج کرد. PayPal اخیراً از انتقال‌های پول در بیش از 190 کشور و ناحیه در سراسر جهان حمایت می‌کنند و همچنین 20 ارز را در نظر می‌گیرند. به‌منظور ارسال و دریافت پول از طریق PayPal، هر دو ارسال‌کننده و گیرنده باید دارای حساب PayPal باشند. به‌منظور ارسال بین‌المللی پول:

1. وارد حساب PayPal خود شوید.

2. ایمیل دریافت‌کننده و یا شماره‌ی موبایل خود را وارد کنید.

3. میزان پول موردنظر را وارد کنید.

PayPal به‌سرعت پول را انتقال می‌دهد و زمانی که پول انتقال پیدا کرد به گیرنده اطلاع می‌دهند. اغلب هزینه‌هایی وجود دارند که به ارسال و دریافت پول تعلق می‌گیرند، PayPal می‌تواند هزینه‌ها را نشان دهند. میزان هزینه مربوط به میزان پولی است که ارسال می‌شود و همچنین کشورها و ارزهای موردنظر را در اختیار می‌گیرد.

زمانی که به‌طور فیزیکی از چین خارج می‌شوید می‌توانید پول را با خود بردارید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، میزان پول محدود به 20000RMB یا 5000 دلار آمریکا است. اگر با دوستان و یا خانواده‌ی خود سفر کنید، می‌توانید پول خود را در ملزومات مربوط به فرایندهای چینی تقسیم‌بندی کنید که این بهترین راه برای جلوگیری از محدودیت است.

اگر شما فردی هستید که قصد دارید تا سرمایه‌ای از چین خارج کنید، تضمین کنید که سرمایه تحت قوانین چین قرار دارد. شناخته‌شده است که تنظیم‌کننده‌های چینی دارای الگوهای قانونی هستند که شرکت‌های سرمایه‌گذاری چینی باید به قوانین توجه کنند.

استفاده از UnionPay در خارجدرنهایت اگر شما دارای حساب بانکی در چین باشید، احتمالاً کارت‌بانکی خواهید داشت که آرم UnionPay بر روی آن نقش می‌بندد. باز کردن حساب بانکی در چین راحت است، برای یک حساب اصلی شما فقط نیاز به پاسپورت نیاز دارید. شما می‌توانید از طریق همین کارت، پول را از چین خارج کنید، برای مثال در کل کشور هلند دستگاه خودپردازی وجود ندارد که کارت‌بانک‌های چینی را قبول کند. اگر خودپردازی پیدا کردید که این کارت‌ها را قبول کنند، هزینه‌های زیادی را در پی خواهند داشت.

هرچند می‌توانید به‌طورکلی از این کارت استفاده کنید تا معاملات خارجی خود را انجام دهید. کارت‌های UnionPay در 141 کشور موردقبول هستند. برای مثال در ایالات‌متحده آمریکا می‌توانید از این نوع کارت‌های اعتباری استفاده کنید. اگر پایانه‌ی مربوط به کارت بتواند عدد دیجیتال 6 رقمی را بخواند، پرداخت می‌تواند انجام گیرد. برای این نوع از معامله، هیچ نوع هزینه‌ی تراکنش وجود ندارد.

به‌علاوه شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارند که کارت‌های UnionPay چین را قبول می‌کنند. محصولاتی که این نوع کارت‌ها ارائه می‌دهند عبارت‌اند از برنامه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری. با استفاده از این روش، شما می‌توانید حجم زیادی از پول را انتقال دهید و می‌توانید RMB خود را خرج کنید.

به‌طور خلاصه، خواه به‌صورت رسمی و یا غیررسمی، می‌توانید پول را از چین خارج کنید. در آینده، مطمئن شوید که هرگونه قرارداد کاری قانونی باشد و مالیات‌های مناسب پرداخت شوند تا بتوانید پول را از چین خارج کنید. به‌علاوه، تضمین کنید که هرگونه سرمایه‌گذاری در الگوهای قانونی قرار گیرند.

نیل گشت