آیا خانم‌های باردار می‌توانند به چین سفر کنند؟

بسیاری از زنان در طول بارداری با هواپیما مسافرت نمی‌کنند، زیرا نگران هستند که برای جنین و یا خودشان مشکلی پیش آید. به طور کلی، مسافرت هوایی برای زنانی که بارداری سالمی دارند، بی خطر می‌باشد.

همانطور که می دانید پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که در این دوره مسافرت نکنند اما ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید و خانم‌های باردار سختی سفر را به جان بخرند و مسافرت کنند. البته دوران حاملگی به این معنا نیست که خانم‌ها در این دوره نمی‌توانند سفر کنند، بلکه لازم است احتیاط لازم را لحاظ کنند. اکثر پزشکان و شرکت‌های هواپیمایی، مسافرت بعد از گذشتن از هشت ماه حاملگی (۳۲ هفته) را پیشنهاد نمی‌کنند. در این‌ مقاله به راهنمایی‌هایی از کارشناسان و متخصصان زنان و زایمان در زمینه‌ی چگونگی اطمینان از ایمنی خانم‌ها و جنین‌شان در حین سفر می‌پردازیم.

۱. استفاده از صندلی‌های کنار راهرو در هواپیما

خانم‌های باردار بیش از سایرین به سرویس‌های بهداشتی نیاز پیدا می‌کنند. از آن جا که هواپیماها و قطارها معمولا پر هستند، بلند شدن از روی صندلی‌های کنار پنجره برای زنان باردار سخت خواهد بود. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند در هواپیما، کمربند ایمنی را در قسمت زیرین شکم ببندند، به این شکل در هنگام تکان ناگهانی هواپیما، دیگر روی شکم فشار وارد نمی‌شود.

۲. اجتناب از نشستن مداوم

در صورت طولانی بودن سفر، لازم است خانم‌های باردار هر دو ساعت یک بار بایستند و تحرک داشته باشند، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد. این کار موجب می‌شود که خون در پاها، بدن و همچنین در بدن کودک‌ به جریان بیفتد. اگر با اتومبیل سفر می‌کنند، نشستن روی بالش ممکن است برای‌شان راحت‌تر باشد.

۳. نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی

در صورت مسافرت بین‌المللی، لازم است که خانم‌های باردار با هتل یا سفارتخانه هماهنگ کنند تا لیستی از پزشکان و متخصصان را در اختیارشان قرار دهند.

۵. رعایت بهداشت

در هواپیما یا قطار، افراد معمولا با سطوحی مثل میز و صندلی‌هایی در ارتباط هستند که ممکن است مملو از میکروب باشد. بنابراین لازم است خانم‌های باردار بیش از سایرین بهداشت را رعایت کنند، مثلا بیش‌تر دست‌هایشان را بشویند، سطوح را ضدعفونی کنند و با کسب اجازه از پزشکان، می‌توانند واکسن آنفولانزا تزریق کنند(این واکسن ۲ هفته طول می‌کشد تا اثر کند، پس درست برنامه‌ریزی کنید).

۶. مشورت با پزشک، بویژه در سه ماهه‌ی سوم بارداری

بهتر است خانم‌های باردار از پزشک خود بخواهند که یک چارت پزشکی از برنامه دوران بارداری در اختیارشان قرار دهد. بنابراین در صورت بروز مشکل یا زایمان زودرس، پزشک معالج به سرعت در جریان قرار می‌گیرد. خانم‌های باردار همچنین می‌توانند درخواست نسخه‌های بارداری ایمن کنند تا داروهایی مثل آزیترومایسین (برای اسهال) یا اسکوپولامین (برچسب‌های پشت گوش برای حالت تهوع) در اختیارشان قرار گیرد.

7. بازرسی در فرودگاه و بارداری

یکی از نگرانی های زنان باردار قبل از پرواز این است که آیا فلزهای بازرسی خطر دارد یا نه. این ماشین ها دارای اشعه X نیستند و هیچگونه خطری برای شما و یا جنینتان ندارند، پس با خیال راحت به سفر بروید.

نکات زیر را جدی بگیرید...

خانمها در هر دوره بارداری باید لباس و کفش راحت بپوشند و خودشان را زیاد خسته نکنند. زودتر به فرودگاه یا ایستگاه قطار بروند که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک ماندند، مجبور نباشند بدوند یا دچار استرس شوند. تا می‌توانید از نگرانی بی مورد بپرهیزید. داروهای خاص و آنچه باید روزانه مصرف کنید، همراه داشته باشید.

نباید چمدان و بار سنگین همراه ببرید یا حمل کنید. هیچ دارویی بدون تجویز پزشک مصرف نکنید و حواستان به رژیم غذایی و برنامه خوابتان باشد.اغلب خانمها در سفر مصرف آب را از یاد میبرند. آب و یخ بین راهی مصرف نکنید و حتما بطری آب را هر جا میروید، همراهتان داشته باشید.برای پیشگیری از حالت تهوع اوایل بارداری، مقداری خشکبار و بیسکویت خشک همراه خود داشته باشد.

از خوردن گوشتهای نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا طی روز چند بار گرم شده باشند، خودداری کنید و وعدهای سالم و کوچک در کیف دستی تان داشته باشید.میوه و سبزیها را حتما با آب لوله کشی بشویید و بخورید نه آب چشمه و آبشار. تا میتوانید از خوردن میوه خام که نمیشود پوستش را کند، بپرهیزید.نباید از صبح تا شب پیاده روی و گردش کنید و باید از هر موقعیتی برای استراحت و تجدید قوا استفاده کنید حتی اگر در حد این باشد که مدتی دراز بکشید و پاها را جایی بالاتر از بدنتان قرار دهید.

در طول سفر حتما یک بالشتک در گودی کمرتان قرار دهید و بعد از یک ساعت نشستن در راهرو قطار یا هواپیما راه بروید یا از اتومبیل پیاده شوید و انگشتان پایتان را باز و بسته کنید. اگر سفر هوایی تان طولانی باشد، برای تنظیم خواب و تطبیق ساعت دچار مشکل میشوید بنابراین تا جایی که میتوانید به کشورهایی که بیشتر از 4 ساعت با ما اختلاف ساعت دارند، سفر نکنید.

در این سفرها یک کارت همراه داشته باشید و روی آن سن خودتان، تاریخ آخرین عادت ماهیانه، تاریخ زایمان، نتایج بارداریهای قبلی، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایشها و سونوگرافی ها، حتی گروه خونی و Rh را در آن ذکر کنید، تا اگر خدای ناکرده مشکلی پیش آمد، نکته ای فراموش نشود. شما بیشتر از قبل به دستشویی رفتن نیاز دارید بنابراین هر جایی که دستشویی پیدا کردید، از آن استفاده کنید.

در سفر از هرگونه فعالیت تفریحی و ورزشی که باعث فشار به شکم و بدن میشود یا ضربه های شدید که خطر سقط جنین دارد، مانند اسکی، اسب سواری، جت اسکی و غواصی بپرهیزید. در پارکهای تفریحی از سوارشدن به دستگاه هایی که سقوط یا توقف ناگهانی و شدید دارند، خودداری کنید. حتی به سونا و جکوزی هم نروید.

اگر بستن کمربند به شما فشار وارد می کند، می توانید وسیله ای مانند بالش را بین کمربند و بدن خود قرار دهید تا فشار کمتری به شما وارد شود.

نیل گشت