پارک Yuanmingyuan

پارک Yuanmingyuan که زمانی باشکوه‌ترین باغ سلطنتی سلسله چینگ بوده، در شمال غرب شهر پکن قرار دارد.

خرابه های پارک Yuanmingyuan

پارک Yuanmingyuan که زمانی باشکوه‌ترین باغ سلطنتی سلسله چینگ بوده، در شمال غرب شهر پکن قرار دارد. ساخت این پارک در سال 1709 و در زمان سلطنت امپراطور Kangxi آغاز شد و در سال 1875 به پایان رسید. این پارک که شامل باغ‌های بهار جاودان، باغ بلدرچین ( Wanchun) و باغ Yuanmingyuan است با مساحتی بیش از 160 هزار متر مربع، تقریبا هم اندازه کاخ سلطنتی و قسمت دریاچه کاخ تابستانی است.

پارک Yuanmingyuan توسط امپراطور Kangxi نام گذاری شده است. "Yuanming" در زبان چینی به معنای دایره و روشنایی است و شکل نوشتاری چینی آن به صورت "圆明" است. کلمه "Yuan" به معنای متوسط و کلمه "Ming" به معنای روشنایی است. پارک Yuanmingyuan دارای ویژگی‌های مشترکی با باغ سوژو است و در حقیقت، هنر باستانی باغ سازی چین را به خوبی می‌توان در آن دید.

قسمت جنوبی پارک، جایی است که امپراطور به اداره امور مملکتی می‌پرداخته و بقیه بخش‌های آن شامل باغ‌ها، دریاچه‌ها، کوه‌ها و خانه‌های مختلف است. این پارک در واقع شبیه به موزه‌ای است که مجموعه‌ای از آثار باستانی عجیب و هنری را در خود گنجانده است. این پارک همچنین مجموعه متنوعی از گل‌ها و درختان نادر و عجیب است و جای تعجب نیست که به این پارک لقب زیباترین باغ جهان را داده‌اند.

متاسفانه این باغ بسیار زیبا در طی جنگ اوپیوم دوم ویران شد. ماجرا از این قرار بود که در سال 1860 نیروهای فرانسوی و انگلیسی بی‌رحمانه به پکن یورش برده و در 6 اکتبر همان سال باغ Yuanmingyuan را تصاحب نمودند و روز بعد دیوانه‌وار به سرقت آثار و تخریب اموال این باغ پرداختند. پس از غارت اموال موجود در این باغ، کنت Elgin دستور داد تا برای پوشاندن جنایت بزرگ‌شان، این پارک را به آتش بکشند. پس از سه روز، این باغ زیبا به خرابه‌ای رقت‌انگیز تبدیل شد.

پس از استقرار جمهوری خلق چین، دولت مرکزی تلاش زیادی برای حفظ باقی‌مانده‌های این باغ انجام داد. در سال 1979 پارک Yuanmingyuan به یکی از مراکز ملی حفظ فرهنگ کشور چین تبدیل شد. امروزه این محل تبدیل به پارک یادبود Yuanmingyuan شده است.

اگر قصد بازدید از پارک Yuanmingyuan را دارید:

هزینه ورودی: 10RMB

ساعات بازدید: 7:00-19:00

نیل گشت