خیابان Hutongs

Hutongs کوچه‌ها یا خیابان‌های کم عرض اما خاص و منحصربه‌فرد شهر پکن هستند. Hutong ها دارای قدمتی 700 ساله هستند و نمادی از تاریخ و فرهنگ کشور چین محسوب می‌شوند.

Hutongs

این خیابان‌ها در نگاه اول ممکن است یک خیابان معمولی با دیوارهای خاکستری و ساختمان‌‌های کاشی‌کاری شده خاکستری به نظر برسند؛ اما اگر فرصت داشته باشید که با ساکنان این خیابان‌ها صحبت کنید، خواهید فهمید که هر یک از hutongها حکایتی شنیدنی دارند.

Hutong ها در گذشته ستون اصلی حمل‌ونقل در کشور چین محسوب می‌شدند و البته محل زندگی افراد معمولی نیز بوده‌اند. این خیابان‌ها نمادی از تغییر و تحول اجتماعی در کشور چین هستند و با داشتن سابقه تاریخی غنی، نقش موزه‌های قومی را ایفا می‌کنند.

کلمه "Hutong" نخستین بار در زمان سلسله یوان (سال 1206 پس از میلاد-1370 پس از میلاد) و به معنای شهر استفاده شد. مکانی که در نزدیکی شهر ممنوعه قرار داشت، به عنوان محل زندگی افراد عالی‌رتبه و بازرگانان ثروتمند در نظر گرفته شد. خانه‌های این افراد به نام " siheyuan" شناخته می‌شدند و دارای سقف‌های رنگی و حکاکی‌شده و باغ‌های بسیار زیبایی بودند. در نهایت با قرار گرفتن این خانه‌ها و باغ‌ها در کنار یکدیگر، Hutong ها شکل گرفتند.

در اواسط قرن بیستم، بسیاری از hutong ها به منظور نوسازی خیابان‌ها و ساختمان سازی تخریب شدند و امروزه تنها چند عدد از آنها باقی‌مانده که به عنوان آثار باستانی از آنها محافظت می‌شود.

در زیر نام برخی از این خیابان‌ها آمده است:

Yandai Xiejie

گفته می‌شود که Yandai Xiejie قدیمی‌ترین و معروف‌ترین hutong در شهر پکن است. این خیابان که روبروی برج طبل قرار گرفته، 232 متر طول دارد. در دوران سلسله چینگ، مغازه‌های این خیابان محل کسب‌وکار فروشندگان دخانیات و عتیقه‌فروشان بوده و به گفته برخی از افراد شکل این خیابان نیز شبیه به یک پیپ است.

در دهه 1950، بسیاری از ساختمان‌های این منطقه به منازل مسکونی تبدیل شدند. در خیابان Yandai Xiejie تعداد زیادی از فروشگاه‌های لباس‌های هندی، لباس‌های محلی تبت، صنایع دستی لیجینگ، لوازم سفالی و ... را خواهید یافت.

Ya'er Hutong

Ya'er Hutong از شیائو شی‌بی در جنوب غربی آغاز شده و به Yandai Xiejie متصل می‌شود. در انتهای شرقی، پل سنگی معروف Xinding قرار دارد که 820 متر طول داشته که موازی با قسمت شمالی دریاچه Houhai است.

معبد GUANGHUA در خیابان شماره 31، Yu'er Hutong قرار دارد. این معبد که در دوران سلسله مینگ و در زمان امپراطور وانلی ساخته شده، یکی از سالم‌ترین آثار به جا مانده از دوران مینگ در پکن است که هنوز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی از مراسمات مهم بوداییان نیز در همین معبد برگزار می‌شوند.

Jinsi Hutong

Jinsi Hutong که در خیابان شماره 12 قرار دارد دارای یک قوس منحصر به فرد است که نام آن در کتاب "تنها سیاره" نیز ذکر شده و برای گردشگران نامی آشنا به حساب می آید. گفته می‌شود که خانه‌های این خیابان تنها خانه‌هایی هستند که گردشگران خارجی حق اقامت در آن ها را دارند.
نیل گشت