شیان

بهترین زمان برای بازدید از شهر شیان چین

شهر شیان در مرکز دشت Guanzhong و در کوهپایه کوهستان Qinling و روبروی رودخانه Weihe در شمال چین قرار دارد. آب و هوای شهر شیان نیمه‌مرطوب بوده و باعث شده این شهر، منطقه‌ای 4 فصل باشد. میانگین دمای شهر شیان حدود 13 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان

شهر شیان، نماینده فرهنگ کهن به یادگار مانده از 13 سلسله پادشاهی مختلف کشور چین است که نماد آن اپرای Qin و عجایب 8 گانه Shaanxi می‌باشند. آشنایی با فرهنگ شهر شیان، فرصتی برای کشف تاریخ کهن این مرز و بوم است. مشهورترین و متمایزترین نکات فرهنگی این شهر را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم

معروف‌ترین غذاها و رستوران‌های شهر شیان

شهر شیان (Xi'an) علاوه بر داشتن جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیار ارزشمند و جذاب، غذاها و خوراکی‌های مشهور و بسیار خوش طعمی نیز دارد که برخی از آن‌ها دارای شهرتی جهانی هستند. مشهورترین غذاهای این شهر: . نان پیتا . سوپ گوشت بره . سوپ ورمیشل با گوشت گوسنفد . ساندویچ گوشت خوک با نان پیتا . نودل سرد و نودل Qishan می‌باشند. در اینجا، محبوب‌ترین غذاهای این شهر به همراه خیابان‌ها و رستوران‌های درجه یک شهر شیان به شما معرفی می‌شوند.

بتکده غاز بزرگ وحشی (Big Wild Goose Pagoda) شهر شیان

بتکده غاز بزرگ وحشی یکی از بتکده‌های پیروان مذهب بودایسم است که در جنوب شهر شیان از استان Shaanxi واقع شده است. ساختمان این بتکده، یکی از شاهکارهای معماری کشور چین است که سالانه پذیرای هزاران هزار گردشگر و مسافر داخلی و خارجی می‌باشد. بتکده غاز بزرگ وحشی در سال 652 و در دوران سلسله Tang ساخته شد و در سال 704 و در دوران ملکه Wu Zetian بازسازی گردید. در اصل، این بتکده دارای 5 طبقه بوده اما بعدها در پی بازسازی و در دوران سلسله Tang، 2 طبقه دیگر به آن اضافه شده است و از همان زمان تا به امروز یکی از پربازدید ترین و مشهورترین نقاط توریستی شهر محسوب می‌شود.

خیابان مسلمانان (Muslim Street) شهر شیان

خیابان مسلمانان که در فاصله 100 متری غرب برج ناقوس قرار گرفته، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار شهر شیان به حساب می‌آید. در این خیابان بیش از 10 مسجد در ابعاد و اشکال مختلف وجود دارند که در اطراف هر یک از آن‌ها، بیش از 20 هزار مسلمان زندگی می‌کنند. این خیابان کاملا بر پایه اعتقادات و آداب و رسوم مسلمانان منطقه بنا شده و هیچ گردشگری نباید فرصت بازدید از این محل را از دست بدهد.

کوهستان Hua، از جاذبه‌های گردشگری شهر شیان چین

کوهستان Hua که به نام Taihua نیز شهرت دارد، در جنوب شهرستان Huayin از استان Shaanxi کشور چین و در 120 کیلومتری شرق شیان قرار دارد. این کوهستان، یکی از 5 کوهستان بزرگ کشور چین است که مردم برای کوهنوردی به آن می‌روند. Taiدر استان Shandong، Hhengshanدر استان Hubei ، Hengshan در استان Shanxi و کوهستان Songshan در استان ،Henan 5 کوهستان بزرگ کشور پهناور چین هستند.

ارتش سفالین (Terracotta Warriors) شهر شیان چین

ارتش سفالین اشاره دارد به لشکری از سربازان و اسب‌های سفالین که در قسمت شرقی منطقه Lintong از شهرستان شیان کشور چین و در قسمت کوهپایه کوهستان Lishan در جنوب این شهر قرار گرفته‌اند. این محل منحصر به فرد و خیره کننده به دلیل عجایب خاص آن از جمله؛ اندازه واقعی سربازان، اسب‌ها و اسلحه‌ها، به عنوان هشتمین مورد از عجایب هفت گانه جهان شناخته شده و در فهرست میراث فرهنگی 5 ستاره جهان به ثبت رسیده است.

برج ناقوس شیان

برج ناقوس Bell Tower که در مرکز شیان واقع شده، 4 خیابان اصلی این شهر را به یکدیگر متصل می‌نماید. این برج که 36 متر ارتفاع و 35.5 متر عرض دارد، بر پایه آجری 8.6 متری بنا شده و چیزی حدود 1377.4 متر مربع را پوشش می‌دهد. این 4 خیابان اصلی یعنی خیابان‌های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی، حول برج ناقوس می‌چرخند و تا 4 دروازه اصلی شهر ادامه دارند. این برج، بزرگ‌ترین و زیباترین اثر بازمانده از دوران کهن است.

دیوار باستانی شهر شیان

دیوار شهر شیان، میدانی مربع شکل است که در ابعاد 12 در 18 مترمربع و در قسمت مرکزی شهر شیان واقع شده است. به طور کلی، شهر شیان شهری است که از 4 سو، توسط دیوارهایی استوار و با شکوه محافظت می‌شود. طول دیوار شرقی، 2590 متر، دیوار غربی 2631.2 متر، دیوار جنوبی 3441.6 متر و دیوار شمالی 3241 می‌باشد که این 4 دیوار محیطی به وسعت 13.7 کیلومتر را در برمی‌گیرند. 4 دروازه مجهز به نام‌های دروازه Changle در شرق، دروازه Anding در غرب، دروازه Yongning در جنوب و دروازه Anyuan در شمال این دیوار قرار دارند.

کاخ هیواکینگ (Huaqing) شهر شیان چین

Huaqing Hot Spring که با نام کاخ هیواکینگ Huaqing نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از چشمه‌های آب گرم است که در کوهپایه شمالی کوهستان Lishan در منطقه Lintong، شیان قرار گرفته است. عمده شهرت چشمه‌های آب گرم Huaqing، آب زلال و جوشان چشمه، منظره بی نظیر و آب و هوای معتدل این محل می‌باشد که از همان گذشته‌ها این محل را به یکی از محبوب‌ترین تفریحگا‌ه‌های امپراطوران سلسله های hou, Qin, Han, Sui و Tang تبدیل کرده بود.

نقشه شهر شیان

در طول سفر به شهر شیان به نقشه‌ای مانند نقشه زیر احتیاج خواهید داشت. این نقشه توریستی شهر شیان است که با استفاده از ان می‌توانید بدون نیاز به راهنما، مسیر و مقصد خود را بیابید.

نیل گشت