دیوار باستانی شهر شیان

دیوار شهر شیان، میدانی مربع شکل است که در ابعاد 12 در 18 مترمربع و در قسمت مرکزی شهر شیان واقع شده است. به طور کلی، شهر شیان شهری است که از 4 سو، توسط دیوارهایی استوار و با شکوه محافظت می‌شود. طول دیوار شرقی، 2590 متر، دیوار غربی 2631.2 متر، دیوار جنوبی 3441.6 متر و دیوار شمالی 3241 می‌باشد که این 4 دیوار محیطی به وسعت 13.7 کیلومتر را در برمی‌گیرند. 4 دروازه مجهز به نام‌های دروازه Changle در شرق، دروازه Anding در غرب، دروازه Yongning در جنوب و دروازه Anyuan در شمال این دیوار قرار دارند.

دیوار شهر شیان به دستور پادشاه Zhu Yuanzhang، امپراطور سلسله بزرگ مینگ ساخته شد و در سلسله‌های بعدی چندین بار مرمت و بازسازی گشت. این دیوار چیزی در حدود 600 سال قدمت داشته و بهترین اثر حفظ شده تاریخی در نوع خود در کشور چین می‌باشد.

در هر یک از دروازه‌های این دیوار، 3 برج مجهز به نام های Zhenglou، Jianlou و Zhaloun قرار دارند که در این میان، برج Zhalou بیرون‌تر از بقیه و در جایی که پل معلق بالا و پایین می‌رود، قرار گرفته است.

روی برج Jianlou، پنجره مربع شکل کوچکی قرار دارد که در گذشته مقر کمان اندازان بوده است. برج Zhenglou داخلی‌ترین برج این دیوار است که در واقع ورودی اصلی شهر محسوب می‌شود. برج‌هایJianlou و Zhenglouتوسط دیوارهای شهر به یکدیگر متصل می‌شوند و به محوطه مابین آن‌ها نیز 'Wong Cheng' گفته می‌شود که مقر سربازان می‌باشد.

در دیوار شهر شیان، تعدادی تجهیزات نظامی مانند خندق، پل معلق، جان پناه، بارو و ... قرار دارد که کاملا مجهز و آماده می‌باشند. دیوار شهر شیان به همراه خندق پارک Huancheng که در اطراف آن قرار دارد، به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های توریستی شهر شیان تبدیل شده است.

نیل گشت