شهر ممنوعه

شهر ممنوعه به عنوان بزر‌گ‌ترین و سالم‌ترین اثر باقی مانده سلطنتی- باستانی جهان، بازتابی از بالاترین سطح معماری در چین باستان به شمار می‌رود.

قصر شهر ممنوعه

کار ساخت شهر ممنوعه که به عنوان کاخ سلطنتی سلسله مینگ مورد استفاده قرار می‌گرفت، در سال 1406 پس از میلاد آغاز شد و در سال1420 با تلاش و زحمت دهها هزار نفر کارگر به پایان رسیده است. کاخ مستطیل شکل این بنا 961 متر از جنوب به شمال و 753 متر از غرب به شرق امتداد دارد.

این کاخ چیزی حدود 725 هزار متر مربع مساحت دارد و مساحت ساختمان اصلی که 8707 اتاق دارد، 155 هزار متر مربع می‌باشد. دیوار این قصر 12 متر ارتفاع و 3400 متر طول دارد و در اطراف این دیوارها خندقی به عمق 52 متر حفر شده است. بدین ترتیب، این قصر کاملا قوی و غیرقابل تسخیر محسوب میشده است. این مجموعه که مطابق با یک کد فئودالی بسیار دقیق ساخته شده، انعکاسی از بارزترین ویژگی‌های امپراطور آن دوران، یعنی برتری و قدرت بوده است.

قصر شهر ممنوعه دارای چهار دروازه ورودی است که به ترتیب "دروازه وو" در جنوب، "دروازه دونگوها" در شرق، "دروازه شین هوا" در غرب و "دروازه شن وو" در شمال می‌باشند. "دروازه وو" دارای پنج قوس است که منحصرا برای امپراطور ساخته شده‌اند. این دروازه همچنین محور مرکزی کاخ و شهر پکن محسوب می‌شود. در گذشته، حتی مقامات دولتی عالی رتبه نیز برای ورود به کاخ باید از قوس جانبی استفاده می‌کردند.

ساختار این کاخ ملی بر اساس طرح و عملکرد، به دو بخش دربار داخلی و دربار خارجی تقسیم می‌شود. توازن عالی محور جانبی تالار و هارمونی تالار مرکزی نشان می‌دهد که بخش بیرونی کاخ، مکانی برای برگزاری مراسم‌های خاص و همچنین اعمال قدرت حاکمان فئدودال بوده است. از سوی دیگر، دربار داخلی که شامل تالار خلوص آسمانی، تالار اتحاد، تالار آرامش زمینی، تالار تذهیب و تربیت و ... می‌شود، محل زندگی امپراطور و خانواده او بوده است.

در سال 1911 سلسله چینگ، آخرین سلسله فئودالی کشور چین سقوط کرد. آخرین پادشاه این سلسله پس از کناره‌گیری از قدرت و تا سال 1924 در همین کاخ زندگی کرد. در دهم اکتبر سال 1925، شهر ممنوعه به عنوان کاخ موزه، برای بازدید عموم بازگشایی شد که البته بسیاری از قسمت‌‌های آن در اثر جنگ، گذر زمان و بدی آب و هوا تخریب شده‌اند. پس از استقرار جمهوری خلق چین، این کاخ توسط دولت به میزان قابل توجهی بازسازی شد و در سال 1961 به عنوان یکی از فاخرترین آثار ملی کشور چین، تحت نظارت دولت قرار گرفت. در نهایت در سال 1987 این کاخ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

اگر قصد بازدید از شهر ممنوعه را دارید

هزینه ورودی: 60RMB در فصول کم تردد و 40RMB در فصول پر تردد

ساعات بازدید: فروش بلیط بازدید از شهر ممنوعه در فصول پر بازدید از ساعت 8.30 صبح آغاز می‌شود و در ساعت 4 بعد از ظهر به پایان می رسد. اما در فصول کم تردد از ساعت 8.30 تا 15.40 بلیط به فروش می‌رسد.

تلفن تماس: 86-10-85007422 ، 85007421

نیل گشت