صومعه یشم بودا شانگهای

صومعه یشم بودا، یکی از مشهورترین معابد مذهبی بوداییان به شمار می‌رود که در شانگهای که شهری مدرن و شلوغ می‌باشد واقع شده است. این معبد سالانه توجه شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را در طول سال نو چینی به خود جلب می‌نماید. این معبد برگزارکننده تعداد زیادی از مراسم‌های مذهبی است. همزمان با ورود در این معبد، شهر شلوغ پشت سر گذاشته می‌شود و این معبد به عنوان سرزمین پاک در شهر شلوغ توصیف شده است. ساختار اصلی و مشهور معبد چنین است: سالن بزرگ دو اجرا، سالن ماهاویرا، برج یشم بودا، سالن کاوان - یین، سالن آمبیتابح، سالن تانگ، سالن غذاخوری و سالن بودای خوابیده.

تاریخچه صومعه شانگهایدر ابتدا این معبد در سال 1882 ساخته شد و به نام دو مجسمه‌ی بودایی یشمی نام‌گذاری شده است. مجسمه کوچکتر در سال 1982 توسط مونک هویجن از برمه و مجسمه بزرگتر در سال 1980 توسط ژنشان از سنگاپور وارد شده است. داستان بدین صورت است که یک بودا که اهل پوتوشان بوده از طریق تبت به میانمار سفر کرده است، مجسمه بودا را به مکان کنونی برگردانده و جهت ساخت و ساز یک معبد به دنبال جمع‌آوری اعانه رفته است.

ساختار صومعهیشم سفید روشن و درخشان به مجسمه بودا زیبایی و تقدس خاصی می‌بخشد. در معبد تعداد زیادی از آثار ذی‌قیمت همچون نقاشی و نوشته‌جات در مسیر سالن‌های مختلف وجود دارد. مجموعه چینی‌های چشم‌گیر مجسمه منقوش و حکاکی شده موجب زیبایی و جذابیت بیشتر مجسمه گردیده است.

معبد بودای یشمی به علت معماریش که بسیار جدید و به سبک استاندارد سلسله سانگ ساخته شده است مشهور نیست. هر دو بودا که از یشم سفید در برمه ساخته شده اند بیانگر شخصیت بودای تاریخی شاکیامونی هستند.

بودای تاثیرگذارتر بودای نشسته است، 2 متر قد، 205 کیلوگرم وزن که با سنگ‌های نیمه قیمتی آذین شده است. مجسمه دیگر مجسمه 1 متری بودای خوابیده است که تصویری زیبا و متین دارد.

نکات مورد نیاز برای بازدید از این صومعه

مکان: شانگهای شمال غرب، منطقه پوتو، خیابان آن یوان شماره 170

ساعات بازدید: 8:10-4:30

ارزیابی: یکی از چشمگیر ترین معابد شانگهای در طول بیش از 100 سال

نیل گشت