فرهنگ و آداب و رسوم مردم هنگ کنگ

هنگ کنگ شهرستانی کوچک با فرهنگی غنی است. فرهنگ چای هنگ کنگ به بخش مهمی از زندگی مردم این شهر تبدیل شده است. به طوریکه هیچ روزی بدون چای شب نخواهد شد. پس از مناطقی مانندZhejiang، Fujian، Hunan، Hubei، Yunnan، Sichuan، ... هنگ کنگ یکی از مراکز اصلی تولید چای کشور چین است. برای مردم هنگ کنگ، هیچ چایی در اولویت قرار ندارد و از چای چینی گرفته تا هندی و سریلانکایی را دوست دارند اما جالب اینکه، ترجیح می‌دهند برای نوشیدن چای به چایخانه‌های سطح شهر رفته و با دوستان و آشنایان خوش و بشی انجام دهند و چای بنوشند.

هنگ کنگ، بهشت آشپزی چین

هنگ کنگ شهری است که غذاهای آسیایی و غربی در آن با یکدیگر همراه شده و ترکیب جدیدی ایجاد کرده اند که در نهایت باعث شده این شهر "بهشت آشپزی" نام بگیرد. از آنجا که در هنگ کنگ، ملیت‌های مختلفی سکونت دارند، در همه جای شهر می‌توان به راحتی انواع رستوران‌های کره‌ای، تایلندی، ژاپنی، تایوانی، هندی و ... را یافت که بدون شک همین مورد باعث ارتقا فرهنگ غذایی این شهر شده است.

اپرای کانتونی هنگ کنگ

هنگ کنگ محل تقابل فرهنگ باستانی و مدرن است. این شهر نه تنها در موسیقی پاپ، که در نمایش‌های سنتی اپرا نیز تبحر دارد. از میان نمایش‌های محبوب هنگ کنگی، اپرای با شکوه کانتونی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همانطور که می‌دانید، این شاخه از نمایش در بخش میراث فرهنگی معنوی- انسانی و در سال 2009 توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید. اپرای کانتونی در بخش Chu Chiang Delta از شهرستان Guangdong بسیار رایج است و مانند دیگر اپراهای چینی، این اپرا نیز ترکیبی از زندگی و هنر هنگ کنگی با کمی چاشنی محلی است.

سینمای هنگ کنگ

تولیدات سینمای هنگ کنگ یکی از موفق‌ترین تولیدات سینمایی جهان هستند که در نیمه اول قرن بیستم به موفقیت چشم‌گیری دست یافتند. بسیاری از هنرمندان و ستارگان رزمی‌کار آسیایی مانند جکی چان و بروس لی که به شهرت جهانی دست یافته اند، با سینمای هنگ کنگ همکاری گسترده‌ای داشتند که از کارهای برجسته آن‌ها می‌توان به مشت خشمگین (New Fist of Fury) و افسانه کنگ فو (Legend of Kung Fu) اشاره نمود. بسیاری از این ستارگان مانند Chow Yun-fat و John Wood تواسته اند راه خود را به سینمای پر افتخار هالیوود باز کنند. همچنین کارگردانان برجسته‌ای مانند Wong Kar-wai نیز در سینمای بین الملل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.
نیل گشت