سوغات شهر پکن و مراکز خرید

پکن علاوه بر داشتن جاذبه‌های گردشگری مدرن و تاریخی و غذاهای خوش‌طعم و رستوران‌های سنتی و اصیل، دارای فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغاتی فروشی‌های مختلف و رنگارنگی نیز هست که می‌تواند هر کسی را با هر سلیقه‌ای راضی کند.

سوغات پکن چیست؟

در خیابان‌ Xiushui، خیابان تجاری Wangfujing، خیابان Liulichang، بازار عتیقه Panjiayuan و منطقه تجاری Xidan اجناسی مانند فانوس دریایی، مروارید آب شیرین، مبلمان آنتیک، بطری‌های انفیه، اجناسی از سنگ یشم و همچنین میوه‌های خشک‌شده چهار فصل را خواهید یافت.

Cloisonne یا مینا

ظروف Cloisonne یا مینا را قدیمی‌ترین هنر دستی دوران سلسله یوان (1206 پس از میلاد-1370 پس از میلاد) می‌دانند که بعدها و در طول دوران سلطنت امپراطور Jingtai از سلسله مینگ (1368-1644) نیز رواج داشته است. این هنر که قدمتی 1000 ساله دارد به این شکل است که ابتدا یک ظرف مسی که با لایه‌های نازکی از سیم مسی روی آن تزیین شده است را لعاب داده و سپس روی آن طراحی می‌کنند. در دوران باستان، این ظروف مختص خاندان سلطنتی و اشراف بود و به نوعی، نمادی از قدرت و موقعیت اجتماعی بود.

محل خرید ظروف Cloisonné: کارخانه مینای پکن

آدرس: با توبوس شماره 7 یا شماره 986 به ایستگاه Anlelin بروید.

Lacquerware چوب‌های حکاکی شده

دو نوع کالا با این نام تولید می‌شوند: نوع اول چوب حکاکی شده و لاک الکل خورده است و نوع دیگر که با استفاده از طلا ساخته می‌شود. نوع اول که از قرن 14 آغاز شده یکی از هنرهای بی‌ بدیل و ظریف چینی است که در گذشته در ساخت صندلی، تابلو، گلدان و ...از آن استفاده می‌شده. نوع دوم نیز در ساخت جواهرات و با استفاده از طلا و نقره کاربرد داشته است.

Beijing Dough Toys یا اسباب بازی‌های خمیری

اسباب بازی‌های خمیری که از بطن جامعه سرچشمه می‌گیرند از آرد برنج درست می‌شوند. هنرمندان این رشته، طرح پایه این عروسک‌ها و اسباب بازی‌ها را حکاکی کرده و بعد با چاقویی از جنس بامبو تراش می‌دهند. این اسباب بازی‌های خمیری، کوچک و سبک هستند و حمل آن‌ها بسیار راحت است به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای سوغاتی دادن محسوب می‌شوند.

Jade Carvings یا حکاکی روی سنگ یشم

پکن مرکز سنگ یشم در کشور چین است و حکاکی روی این سنگ‌ها و ساخت ظروف ظریف و جواهرات قیمتی از دیرباز در این سرزمین رواج داشته است. اجناس یشمی را می‌توان با توجه به سایز آن‌ها به دو دسته تقسیم بندی کرد؛ دست اول تندیس‌هایی از انسان، ظروف و ست‌های چای خوری که در اندازه‌های بزرگ تهیه می‌شوند و دسته دوم که در اندازه‌های کوچک و قابل حمل ساخته می‌شوند و انگشتر، مهر و سایر جواهرات در این دسته قرار می‌گیرند. هنر حکاکی روی سنگ یشم در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر قصد خرید این آثار ارزشمند را دارید به شما توصیه می‌کنیم سری به ناحیه بازار گل دروازه Chongwen بزنید.

آدرس: با یکی از اتوبوس‌های شماره 41, 25, 110و 39 می توانید به بازار گل بروید و سنگ یشم اصل پیدا کنید.

Inner-Painted Snuff Bottles یا هنر نقاشی داخل بطری

هنر نقاشی داخل بطری در اواخر دوران سلسله چینگ شکل گرفت. در این هنر، طراحی یا خطاطی روی دیواره داخلی بطری انجام می‌شود. برای این کار یک قلموی ظریف را وارد بطری کرده و طرح‌های ظریفی را داخل بطری می‌کشند.

Beijing Crunchy Candy آب نبات‌های ترد پکنی

اگر از طرفداران آبنبات هستید توصیه می‌کنیم حتما آب نبات‌های ترد پکنی را امتحان کنید. این آبنبات‌ها یکی از سه مدل آب نبات پرطرفدار در کشور چین هستند که دارای تاریخچه‌ای قدیمی و کیفیتی بسیار بالا هستند.

میوه‌های خشک

این میوه‌ها، محصولات محلی پکن هستند. در دوران باستان، آشپز دربار میوه‌های مختلف را در شکر و یا عسل نگهداری می‌کرد و در فصول مختلف به امپراطور تقدیم می‌کرد. بعد از مدتی این روش نگهداری از میوه‌جات به جامعه وارد شد و به سرعت در میان مردم محبوبیت یافت. به میوه‌هایی که در عسل نگهداری می‌شوند honey glazed fruit و به آن‌هایی که در شکر نگهداری می‌شوند preserved fruit گفته می‌شود.

در پکن از کجا سوغات بخریم؟

1. خیابان Xiushui

خیابان Xiushui با مساحتی حدود 28 هزار متر مربع، یکی از مراکز اصلی خرید کیف و کفش، برندهای مشهور لباس و صنایع دستی است. یکی از سرگرم کننده‌ترین قسمت‌های خرید در این خیابان، چانه زدن بر سر قیمت‌هاست زیرا برچسب قیمت روی کالاها قیمت نهایی نبوده و قابل تغییر هستند و شما می‌توانید با چانه زدن تا 30 درصد پایین‌تر از قیمت هم خرید کنید. پس نگران نباشید و حسابی تخفیف بگیرید.

آدرس: Chaoyang، خیابان Xiushui شرقی، شماره 8

2. خیابان Wangfujing

گفته می‌شود خیابان Wangfujing که 1000 متر درازا دارد، اولین خیابان کشور چین بوده است. در هر دو سمت این خیابان مراکز خرید و فروشگاه‌های مختلفی وجود دارند. خیابان از ورودی جنوبی Wangfujing یعنی جایی که هتل پکن و بازار شرقی وجود دارند آغاز شده و تا ایستگاه متروی Wangfujing در شمال امتداد می‌یابد. در این خیابان تعداد زیادی از فروشگاه‌های معروف و برندهای مشهور جهان را خواهید دید.

آدرس: منطقه Dongcheng

مسیر: با مترو خط 1 به ایستگاه Wangfujing بروید و یا از تاکسی استفاده کنید.

3. خیابان Qianmen

خیابان Qianmen یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های تجاری در قلب شهر پکن است. فروشگاه‌های بسیار قدیمی و رستوران‌های درجه یک و مشهور زیادی از جمله رستوران Pianyifang Duck Restaurant, Quanjude, Lao She Teahouse, Tong Ren و ...همگی در همین خیابان مستقر هستند.

رستوران‌های Pianyifang و Quanjude شهرت خود را مدیون طبخ بهترین غذای سنتی شهر پکن یعنی همان اردک کبابی هستند. قهوه خانه Lao She نیز که در غرب خیابان Qianmen قرار دارد، محلی برای نوشیدن چای و تماشای نمایش‌های سنتی چینی است.

معروف‌ترین نقطه دیدنی این خیابان برج Guanghe است که در اواخر دوران سلسله مینگ ساخته شده و گفته می‌شود که نخستین سالن تئاتر این شهر بوده است. بنا بر قولی؛ امپراطور Kangxi یک مرتبه نمایش اپرا را در همین برج تماشا کرده است.

آدرس: از دروازه Zhengyang در شمال تا جاده Tiantan در جنوب، به سرتاسر این خیابان Qianmen گفته می‌شود.

مسیر: با اتوبوس‌های شماره 17، 22 و یا 120 و یا با استفاده از متروی خط 2 به ایستگاه Qianmen خواهید رسید.

مراکز خرید شهر پکن

1. مرکز تجارت جهانی چین China World Shopping Mall

آدرس: Chaoyang، Jianguomenwai Dajie اول

تلفن: 010-6505 2288

2. شهر شادی Joy City (Xidan Dayuecheng)

آدرس: پکن، منطقه Xicheng، خیابان 131 Xiandan شمالی

تلفن: 010-66517777

3. میدان Shin Kong (Xin Guang Tian Di)

آدرس: منطقه Chaoyang، خیابان Jianguo شماره 87

ساعات کار: 10:00-22:00

مسیر: با مترو خط1 تا Dawanglu

4. مرکز خرید Beijing Parkson یا Beijing Parkson Shopping Center

آدرس: پکن، منطقه Xicheng، خیابان Fuxingmen، شماره 101

تلفن: 010-66536688

ساعات کار: 9:00-22:00

مسیر: با یکی از اتوبوس‌های شماره 4, 15, 37, 52, 337, 802, 718, 743 و یا با خط 1 و 2 مترو به Fuxingmen بروید.

5. میدان شرقی Oriental Plaza

آدرس: منطقه Dongcheng، خیابان Chang'an شرقی، شماره 1

تلفن: 010-85186363

ساعات کار: 9:30-22

6. مرکز خرید فصلی Wangfujing

آدرس: پکن، منطقه Xicheng، خیابان Jinchengfang، شماره 2

تلفن: 010-66220888

ساعات کار: 10:00-21:00

مسیر: با یکی از اتوبوس‌های شماره 15, 205, 337, 37, 4, 52, 728, 802, 800, 743, 800, 4, 937, 500, 387, 423, 44, 456, 49, 50, 661, 662, 702, 719 به این محل بروید و یا با استفاده از خط 2 مترو Fuxingmen ، خروجی 2 یا خط 1 مترو Fuxingmen خروجی 1 و بعد با اتوبوس شماره 800 به سمت مرکز خرید بروید.

نیل گشت