معبد لاما

معبد لاما که با نام کاخ یونگه نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین و سالم‌ترین صومعه لاما در شهر پکن- چین است. معبد لاما که در سال 1964 ساخته شد، محل سکونت امپراطور یونگ ژنگ (سومین امپراطور سلسله چینگ) بود که چندین سال پس از مرگ او و در سال 1744 به صومعه لاما تبدیل شد.

معبد لاما (کاخ یونگه)

معبد لاما که حدود 66400 متر مربع وسعت دارد شامل: دروازه معبد شینتو (torii)، تالار بزرگ (Grand Hall)، تالار یونگ یو (Yongyou Hall)، تالار فالون (Falun Hall) و تالار شادی بیکران (Hall of Boundless Happiness) می‌باشد. دیواره‌های این معبد به نقش‌های حکاکی شده مزین است و سنگ فرش داخلی آن به سمت تالار اصلی منتهی می‌شود. درختان سرو و کاج همیشه سبز این معبد نقش بسزایی در ایجاد حس معنویت و آرامش در فضای این معبد ایفا می‌کنند. کاخ یونگه خصوصیات بارزی از اقوام مختلف از جمله؛ منچوری‌ها، قوم هان، مغولستان و تبت را در خود جای داده است.

در زیر جزییات کاملی درباره ساختمان اصلی داخل معبد لاما ذکر شده که دانستن آن خالی از لطف نیست:

در حیاط جنوبی، سه مقبره تاریخی، یک نقاشی دیواری بسیار بزرگ و دو شیر سنگی وجود دارند که پس از گذشتن از مقبره‌های تاریخی و با عبور از پیاده روی سنگ فرش شده به دروازه Zhaotai (دروازه کاخ لاما) در قسمت شمالی می‌رسید. داخل دروازه، و در هر دو سمت برج طبل و برج ناقوس را خواهید دید. در کنار برج طبل، یک تشت مسی بزرگ با وزن 8 تن قرار دارد که در گذشته برای پخت Laba Congee (خوراکی که در روز هشتم از ماه دوازدهم قمری پخته می‌شده) از آن استفاده می‌شده است. در شمال معبد، یک لوح هشت ضلعی قرار دارد که روی آن تاریخچه معبد لاما نوشته شده است.

Grand Hall یا تالار بزرگ در گذشته محل پذیرایی از مقامات بزرگ مملکتی و افسران دولتی بوده است. در شمال این سالن، سه مجسمه بودا به ارتفاع 2متر قرار دارند که Sakyamuni، بودای Guru و بودای آمیتا نام دارند. در شمال تالار بزرگ، سالن یونگ یو قرار دارد که محل خواندن متون مقدس لاماها و همچنین برگزاری مراسم‌های بودایی بوده است. در مرکز تالار، مجسمه بودا قرار دارد که از چوب صندل ساخته شده است.

در مرکز سالن فالون Falun Hall، مجسمه 6.1 متری بودای Tsongkhapa قرار دارد که بنیان‌گذار بوداییسم تبتی بوده است. این مجسمه برنزی در سال 1924 و با هزینه‌ای بالغ بر 200 هزار دلار نقره‌ای تکمیل شد.

پشت مجسمه بودای Tsongkhapa، تپه Arhat قرار دارد که شامل 500 مجسمه Arhat است که با ظرافت خاصی و از چوب درخت اقاقیا تراشیده شده‌اند.

یکی دیگر از دیدنی‌های این معبد، مجسمه 18 متری Maitreya در تالار شادی بیکران است که 8 متر آن در زیر زمین قرار گرفته است. در حال حاضر، کاخ لاما یکی از مهم‌ترین آثار باستانی کشور چین به شمار می‌رود که تحت حفاظت دولت این کشور قرار دارد.

اگر قصد بازدید از کاخ یا معبد لاما را دارید:

هزینه بلیط: 25RMB

ساعات بازدید: 9:00 -16:30

نیل گشت