معرفی شهر هانگژو چین

شهر هانگژو در دوران سلسله Song جنوبی (1127-1279) پایتخت کشور چین بوده است. این شهر در گذشته به نام‌های "بهشت روی زمین"، "شهر ابریشم" و "پایتخت چای چینی" نیز شناخته می‌شد. امروزه کیفیت بالای زندگی و بهره‌مندی از بهترین امکانات تفریحی، این شهر را به یکی از بهترین نقاط زندگی در کشور چین تبدیل کرده است.

گویش مردم شهر هانگژو

بومیان شهر هانگژو با لهجه Wu صحبت می‌کنند. این شهر 2200 ساله در طول 5 سلسله مختلف، یعنی همان دورانی که مردم بسیار زیادی از شمال به شهر هانگزو مهاجرت می‌نمودند، پایتخت دولت Wu بوده است. به علاوه عناصر زیادی از گویش Wu در زبان رسمی این کشور نیز وجود دارند. اگرچه گویش مردم هانگزو در مناطق مختلف، متفاوت است اما زبان ماندارین همچنان زبان غالب این مردم محسوب می‌شود.

چای هانگژویی

شهرت شهر هانگژو تنها به زیبایی دریاچه West محدود نمی‌شود بلکه؛ یکی از مهشورترین و با کیفیت‌ترین چای‌های سبز جهان به نام Xi Hu Long Jing نیز در همین منطقه کشت می‌شود. این چای خوش‌عطر و طعم که در کوه‌های اطراف دریاچه West می‌روید، قهرمان انواع چای‌های کشور چین محسوب می‌شود. شهر هانگژو این چای مشهور و منحصر به فرد را از دوران سلسله Tang به یادگار دارد.

ساکنین شهر هانگژو علاقه خاصی به چایخانه‌ها دارند. گذران وقت و خوش وبش با اهالی در حین نوشیدن یکی از بهترین چای‌های جهان یکی از تفریحات محبوب مردم این منطقه به شمار می‌رود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بیش از 700 چایخانه در این شهر وجود دارند که در بسیاری از آن‌ها، مشتریان می‌توانند مراحل آماده‌کردن این چای را از نزدیک آموزش ببینند. در برخی دیگر از این چایخانه‌ها، مانند چای خانه مشهور Heji نمایش‌های سنتی نیز اجرا می‌شوند.

مشهورترین افسانه شهر هانگژو

مشهورترین افسانه شهر هانگژو، داستان مار سفید است. داستان از این قرار است که: در دوران سلسله Song، پسرک چوپانی مار سفیدی را از مرگ نجات می‌دهد. صدها سال بعد، این مار سفید به بانوی زیبایی به نام Bai Suzhen تبدیل می‌شود و پسر آن چوپان را پیدا می‌کند. Bai Suzhen با این پسر که Xu Xian نام داشت ازدواج می‌کند اما یک راهب بودایی به نام Fa Hai که معتقد بود انسان نباید با روح شیطان یکی شود، با این ازدواج مخالفت کرد. این راهب تمام تلاش خود را انجام داد تا مار سفید یا همان بانو Bai Suzhen را داخل چاه معبد Leifen بیندازد و از شر او خلاص شود. این معبد که در ساحل دریاچه West قرار دارد، امروزه یکی از مقدس ترین عبادتگاه‌های پیروان بودایسم است.

غذاهای شهر هانگژو

غذاهای شهر هانگژو برگرفته از یکی از مشهورترین و معتبرترین مدارس آشپزی کشور چین، یعنی Zhejiang هستند. ویژگی بارز این غذاها تازگی، طراوت، نرمی و بوی خوش آن‌هاست. از معروف‌ترین غذاهای این شهر می‌توان به ماهی دریاچه West در سرکه، گوشت Dongpo، Beggar's Chicken و میگوی Longjing اشاره کرد.

نیل گشت